FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Koszary ZOMO
Autor Wiadomość
Sosul 

Wysłany: 2009-05-24, 17:33   Koszary ZOMO

Witam, mam takie pytanie, czy któryś z kolegów nie wie gdzie w Katowicach znajdowały się koszary ZOMO oraz o ich rozplanowaniu (jakie budynki wchodziły w ich skład) i liczebności milicjantów przebywających tam w połowie lat 80tych (liczba kompanii, choćby szacunkowa liczba wozów).
Z góry dziękuję i pozdrawiam

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2009-05-24, 19:42   

Koszary ZOMO Katowice znajdowały się w Katowicach-Piotrowicach przy ówczesnej ul. Obrońców Stalingradu, w miejscu, gdzie dziś znajduje się Szkoła Policji. Do 1999-2000 roku stacjonowały tam Oddziały Prewencji Policji KWP Katowice, które potem zostały przeniesione do jednostki po zlikwidowanych Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych, przy ul. Koszarowej.

Mam gdzieś kilka zdjęć "z epoki" z opisanymi budynkami, postaram się wkleić później.

Jako ciekawostkę można dodać, ze od ok 1984 roku w ZOMO Katowice istniał Batalion Szybkiej Interwencji, który miał siedzibę w Maczkach w okolicach Sosnowca. Po tamtejszej jednostce dziś podobno juz nic nie została. Mieściła się ona na terenie zalesionym stad też w ZOMO Katowice o BSI mówiło sie podobno potocznie "ludzie z lasu" ;-)

[ Dodano: 2009-05-25, 20:35 ]
Jeśli chodzi o iliczbę kompanii w ZOMO Katowice wklejam to co swojego czasu napisał mi znajomu służący tam w latach 1982-1984:

W latach 1982-1984 ZOMO w Katowicach liczyło: 5 kompanii zakwaterowanych w budynkach plus 6 kompania zakwaterowana w namiotach (po odejściu jednej z kompań do cywila została zakwaterowana w budynku) zatem na początku 1984 roku zostało 5 kompanii. Jeśli chodzi o kompanie zawodowe to nie chciałbym wprowadzać Cię w błąd ale były chyba dwie (wnoszę po tym że były dwa obiekty gdzie były kwaterowane kompanie tzw. bursy) Co do tego nie mam 100% pewności

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

Sosul 

Wysłany: 2009-05-29, 13:57   

Czyli w roku 1984 było w Katowicach ok 700 zomowców? Ile ludzi liczył BSI i czy różnił się umundurowaniem lub wyposażeniem od zwykłych kompanii?

zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2009-06-06, 00:19   

BSI - jak sama nazwa wskazuje był w sile Batalionu, tj. 3 Kompanii - w Warszawie o ile sie nie mylę były to 21,22 i 23 kompania. Kompania liczyła wtedy do 200 milicjantów, ale lepiej, jeśli ktos kto wtedy służył się wypowie - ja się mogę mylić.

Jesli chodzi o wyposażenie - w Katowicach i we Wrocławiu nic mi nie wiadomo, zeby wyposazenie BSI rózniło się od reszty kompanii ZOMO (mowa o indywidualnym wyposażeniu ochronnym - co innego jeśli chodzi o pojazdy, ale już teraz nie pamietam - chyba było wiecej Nyssanów i UAZ-w a mniej Starów WT niż w innych kompaniach - albo na odwrót :roll: :?: ). Ponadto BSI ZOMO K-ce planowano wyposazyć nawet w śmigłowiec, ale pomysł upadł.

Ciekawiej sprawa wyglada, jeśli chodzi o BSI w Warszawie - tutaj milicjanci wyrózniali sie przedewszystkim bialymi kaskami prod. NRD, ale gdy tych brakowało - uzywano tez "przyłbic" rodzimej produkcji - wz. 83. BSI jako jedyne w ZOMO Warszawa miało tez kamizelki antyuderzeniowe "żółwie" i nagolenniki. Ponadto używano też tworzywowych tarczy ochronnych, zamiast pleksiglasowych z napisem "MILICJA", ale te były używane też przez inne kompanie ZO KSMO (w warszawskim ZOMO używane były chyba wszystkie typy tarcz krajowych i importowanych).

A tu - BSI ZOMO Warszawa w pełbym wyposazeniu - 4 lipca 1989

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

Max Klinger

Wysłany: 2009-06-08, 14:20   

ciekawe porównanie wzrostu, jakoś nie widzę wielkoludów o których często się słyszało.

Sosul 

Wysłany: 2009-10-21, 13:29   

a tak swoją drogą to zomowcy na tym zdjęciu z tego co widzę nie mają spodni moro... podczas gdy kurtki już tak. a wyglądają jakby na autobus czekali :lol:

wolfik 

Wysłany: 2009-10-21, 15:39   

Gabardyny niewygodne są w "działaniach" a jeszcze w komplecie z żółwiem to jak średniowieczny rycerz , stąd zapewne moro na górze do narciarek...
Ostatnio zmieniony przez wolfik 2009-10-21, 22:09, w całości zmieniany 1 raz  

Sosul 

Wysłany: 2009-10-21, 15:47   

no pytanie tylko dlaczego dobrali te części w ten sposób? jeśli ściągano ich z patroli i nie zdążyli się przebrać to czemu mają kurtki moro? a jeśli mieli czas się przygotować to z kolei pytanie dlaczego mają na sobie narciary?

wolfik 

Wysłany: 2009-10-21, 16:46   

a cholera wie...może na początku byli w gabardynach żeby nie drażnić tłumu a potem się zadymiło i przebrali sie w moro, spodnie i buty znaczniej dłużej się zmienia niż kurtkę ...

rafikx

Wysłany: 2009-10-21, 22:07   

wolfik napisał/a:
a cholera wie...może na początku byli w gabardynach żeby nie drażnić tłumu a potem się zadymiło i przebrali sie w moro, spodnie i buty znaczniej dłużej się zmienia niż kurtkę ...

Żadne takie Panowie. Zomowcy ze zdjęcia są w najzwyczajniejszych w świecie "olimpijkach".
Zauważcie - okres letni. Wówczas nie było niczego innego poza "olimpijką", żabnych koszul z krótkim rękawem, które zostały wprowadzone bodajże w 1988 roku i to nie w ZOMO, jeno w prewencji i RD..
A przebieranie się podczas działań... No nie, to zakrawa już na farsę. Nic takiego nie miało prawa mieć miejsca. Tak wówczas, jak i teraz i w przyszłości.

Pozdrawiam
Rafał

[ Dodano: 2009-10-21, 22:13 ]
Sosul napisał/a:
ć to czemu mają kurtki moro?

A gdzie Ty widzisz kurtki moro, hę?
To "moro" to nic innego jak kamizeli przeciwkamieniowe, zwane potocznie "żółwiami"?
Wiesz co to "żółw"?
To taki czysto polski patent. Materiałowa kamizela wypełniona klockami z korka. Lekka, wygodna i zdającą egzamin w 100%. Pojawiała się w kamuflażu typu "moro" oraz czarna, przystosowana do obecnego umundurowania ćwiczebnego.

Pozdrawiam
Rafał

wolfik 

Wysłany: 2009-10-21, 22:14   

Jeżeli mają na sobie olimpijki to wszystko jasne ale do końca nie mam pewności patrząc na tą fotkę że to olimpijki...

rafikx

Wysłany: 2009-10-21, 22:24   

wolfik napisał/a:
Jeżeli mają na sobie olimpijki to wszystko jasne ale do końca nie mam pewności patrząc na tą fotkę że to olimpijki...

Dam Ci argument , może nie do końca przekonywujący, ale chyba w tym przypadku jedyny:
Popatrz na zomowca w środku. Zobacz jak pomięte są jego rękawy. Gabardyna nigdy w życiu by tak się nie pogniotła, tak wyglądał tylko materiał typu tropik, z którego wykonane były "olimpijki".

Pozdrawiam
Rafał

wolfik 

Wysłany: 2009-10-21, 22:34   

Ja nie twierdzę że oni są w gabardynach , mam wrażenie że mają moro pod żółwiami ale za mało czytelne to foto

rafikx

Wysłany: 2009-10-21, 22:38   

wolfik napisał/a:
Ja nie twierdzę że oni są w gabardynach , mam wrażenie że mają moro pod żółwiami ale za mało czytelne to foto

O nie, nie. Moro to nie jest. A gdzie naszywki "Milicja" na rękawach lewego ramienia?
Ubiór standardowy do działań jak na tamte czasu - narciary, skutery, olimpijka i heja na opozycję ;)

Pozdrawiam
Rafał

wolfik 

Wysłany: 2009-10-21, 22:40   

Fakt, brak naszywek "MILICJA", czuję się przekonany :lol: tutaj też jest taki Rambo ,to chyba ta wersja... na pierwszym planie bez żółwia ale za to z hipopotamem

Odpowiedz do tematu