FORUM MILICYJNE Strona Główna FORUM MILICYJNE
WWW.MILICJA.WAW.PL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
[Sprzedam] Kask ZOMO prod NRD "dzióbek" lub "
Autor Wiadomość
zomol 
www.zomoza.kgb.pl

Wysłany: 2011-03-08, 16:05   [Sprzedam] Kask ZOMO prod NRD "dzióbek" lub "

Aukcja Allegro - kask ochronny BSI ZOMO Warszawa "dzióbek"

Myślę, ze wszystkie potrzebne informacje sa w opisie aukcji:

Cytat:
Dziś mam do sprzedania bardzo unikatową w Polsce rzecz - tj. charakterystyczny biały kask ochronny produkcji NRD używany przez oddziały zwarte Policji Ludowej (Volkspolizei) w byłej NRD.

Pod koniec 1982 większą partię tych kasków otrzymali milicjanci 18 kompanii IV batalionu ZOMO Warszawa. Nie wiem czy te kaski sprowadzano do Polski jednorazowo w większej partii, czy też w kilku mniejszych, w każdym razie oprócz Warszawy - były te kaski używane także w ZOMO Katowice, jednak tam musiały trafić nieco później – prawdopodobnie w 1984 roku.

Stan kasku:

Według numeracji – rozmiar kasku to „2”. Myślę kask będzie idealny dla osób o obwodzie głowy 56-58, możliwe nawet, ze 60. Kilka tych kasków przewinęło mi się przez ręce i wszystkie miały rozm. „1” lub „2” i mam podstawy sądzić, ze większych nie było. Obwód kasku, a raczej jego głębokość jest regulowana.

Stan kasku określam na dobry z plusem. Jest przybrudzony na górze czerepu, pyzatym przyłbica także posiada drobne zarysowania, które generalnie w niczym nie przeszkadzają, no ale nie jest to już stan „igła”. Największą zaletą kasku jest to, ze jest kompletny – tj. posiada „osłonę podbródka”, nakarcznik i przyłbicę.

Historia wzoru:

Nie jest mi znana dokładna historia tego kasku w NRD – domyślam się, ze tam musiał być wprowadzony pod koniec lat 70-tych i używane do końca istnienia NRD i Volkspolizei, a potem jeszcze jakiś czas – w zjednoczonych Niemczech. Nie ma co ukrywać – niemożliwa była natychmiastowa wymiana całego sprzętu NRD na wyższej klasy sprzęt „zachodnio-niemiecki”, stąd też zainteresowani znajdą w Internecie zdjęcia Ład, Wołg i Wartburgów w malowaniu Policji RFN.

Ciekawie wygląda historia tego kasku w Polsce. Jak już pisałem – „karierę” w PRL rozpoczął zimą 1982 roku. Ze względu na charakterystyczny kształt przyłbicy – nazywane były „dziubkami”, rzadziej – „zoltarami”, co było nawiązaniem do strojów bohaterów popularnej w tamtym czasie kreskówki „Załoga G”.

Prawdopodobnie swój „uliczny debiut” kaski te miały 1 maja 1983 roku w Warszawie. Przynajmniej z działań tego dnia pochodzą najwcześniejsze materiały archiwalne gdzie widać milicjantów w kaskach tego typu.

W 1984 lub 1985 roku w niektórych jednostkach ZOMO (Warszawa, Katowice i prawdopodobnie Wrocław) – stworzono bataliony Szybkiej Interwencji – BSI. Kompanie BSI były oddziałami o profilu „uderzeniowym” – w programie szkolenia była większa ilość godzina przeznaczona na tworzenie szyków zwartych i działanie przeciwko tłumowi, mniej zaś było służb patrolowych. To sprawiło, ze BSI zazwyczaj wchodziły do działania jako pierwsze, charakteryzując się bardzo dużą skutecznością (i brutalnością) w tłumieniu zamieszek.

W Warszawie, BSI otrzymało na wyposażenie te właśnie białe kaski prod. NRD i podobno po pewnym czasie w Warszawie zaczęli być rozpoznawani jako „ci najgorsi”, najgorsi często sam widok pododdziału w białych kaskach uspokajał tłum. Zresztą nawet w samym ZOMO nazywano ich wulgarnie "białe ch..e" - od koloru kasków i skuteczności w interwencji

Oprócz BSI – w ZOMO Warszawa „dzióbków” używał Pluton Konny, a także prawdopodobnie kompania wzmocnienia – tj. obsługa Armatek Wodnych, wyrzutni AWGŁ, WŁ-1, transporterów opancerzonych..

Zupełnie inaczej niż w Warszawie, gdzie w „dziubki” wyposażony został najbardziej elitarny Batalion – wygląda historia tych kasków w ZOMO Katowice, gdzie kaski te kojarzyły się z kaskami robotniczymi. Czerep kasku wykonany z plastiku podobnego do tego, z którego robi się miednice, dość prymitywne wnętrze kasku – nie wzbudziły zaufania Ślązaków i wg. relacji – nawet, gdy brakowało kasków wz.83, z magazynów wydawano starsze wz. – 71, zamiast kasków NRD.

Wzrost „zadym” w latach 1988-1990 sprawiał, ze kasków tych ubywało i w latach 90-tych w Oddziale Prewencji Komendy Stołecznej Policji – z czasem kasków tych używali jedynie Dowódcy (tak wnioskuje ze zdjęć). Pojedyncze egzemplarze tych kasków przetrwały jeszcze do 1999 roku, gdzie jeszcze na materiałach z meczu Polska-Anglia dopatrzyłem się jednego takiego kasku między nowymi wzorami RSP-14.

Informacje n/t sprzedawanego egzemplarza:
Kask jest w Polsce rarytasem kolekcjonerskim i myślę, ze skala trudności zdobycia kompletnego, niezniszczonego „dziubka” jest taka sama jak zdobycie munduru UeS Plutonu Specjalnego.

Kask jest sprowadzony z Niemiec. Koszt takiego kasku to – minimum 20 euro, kolejne 20 – to wysyłka Dylem do Polski, stąd cena wywoławcza to absolutne minimum, jakie trzeba zapłacić za sprowadzenie egzemplarza w takim stanie.

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"

TomSob 
Pies Pluto(-nowy)

Wysłany: 2011-03-08, 21:16   

Polecam, bo dawno nie było takiej "miednicy" na allegro.

Odpowiedz do tematu